Hakkımızda

Univera Bilgisayar Sistemleri San. ve Tic. AŞ, 1992 yılında OT/VT (Otomatik Tanımlama / Veri Toplama)Teknolojileri ve Mobil Uygulamalar konularında çözümler üretebilmek amacı ile İzmir’de kurulmuş bir bilişim firmasıdır. İlk kuruluş adı Egeporcan olan Univera, 1992-2002 yılları arasında Porcan Bilişim Holding’in bir iştiraki olarak faaliyetlerini sürdürmüştür.

Özellikle “Mobil Satış-Lojistik Otomasyonu” uygulamalarında sektörün öncüsü konumunda olan Univera bugün, İzmir ve İstanbul ofislerinde 100 kişiyi aşan kadrosu ile satış - dağıtım, lojistik sistemleri, etiketleme uygulamaları ve diğer OT/VT teknolojileri üzerine çözümler geliştirmektedir. Bu çözümleri hem kendi, hem de Türkiye'nin çeşitli illeri ve yurtdışındaki çözüm ortakları kanallarıyla tüm ulusal ve uluslararası müşterilerinin hizmetine sunmaktadır. Univera çözümlerini iki ana başlık altında toplamış ve bu konularda uzmanlaşmıştır. Bunlar; Mobil İş Uygulamaları ve Tedarik Zinciri Yönetimi Çözümleri’dir. Univera’nın çözümleri bugün 22 ülkede başarıyla çalışmakta ve kullanılmaktadır.

Genel tanıtım broşürü için tıklayınız.

Univera, uzmanlığını kendi geliştirdiği 4 ana üründe konumlandırmıştır. Bunlar;

Projelerinde yazılım ve servis odaklı çalışan Univera, müşterilerine daha kapsamlı çözümler üretebilmek amacı ile IT donanımları konusunda da kendi alanının en yetkin firmaları ile çalışmaktadır. OT/VT sistemlerinde sektörün en geniş ürün yelpazesine sahip Univera, Intermec, Motorola, Zebra gibi sektör lideri firmaları temsil etmekte, bu ürünlerin bazılarının teknik desteğini de kendisi vermektedir. 20 yıldır sektörde hizmet veren Univera, ana konuları Mobil Uygulamalar Ve Tedarik Zinciri Yönetimi Çözümleri dışında pek çok konuda da müşterilerine çözüm ve hizmetler sunmaktadır.

 • >Özel Mobil Bilişim Uygulamaları
 • Özel Saha Servis Çözümleri
 • Barkod Yazıcılar / Okuyucular
 • Etiketleme Uygulamaları
 • RF-ID Uygulamaları

Univera'nın Yurtdışı Projeleri

Türkiye pazarında kurulduğu günden bugüne büyük ve çok uluslu firmalarla çalışan Univera, 2003 yılı itibari ile vizyonuna "kendi ürettiği satış ve lojistik çözümlerini yurt dışı pazarlarına sunabilmek ve özellikle Hazar ve Doğu Avrupa coğrafyasında, konusunun en büyük sistem entegratörlerinden biri olmak" ilkesini de eklemiştir.

Dışa açılma projelerine 1997 yılında başlayan Univera, ünlü sigara üreticisi JTI’ın Kazakistan, Tunus, Tanzanya ve Romanya fabrikalarına firma için özel geliştirilen üretim yazılımlarını kurmuştur.

Aynı yıl, Dünyanın en büyük tütün işleme firmalarından Dimon Tobacco ile yapılan global anlaşma dahilinde Lojitek Plus yazılımları Tayland’a kurulmuş ve projenin Çin, Makedonya, Yunanistan ve Hindistan gibi ülkelere taşınmasına yönelik çalışmalar yapılmıştır.

Mobil Satış Dağıtım Sistemleri (MSDS) konusunda da çok uluslu firmalara kurulan projeler, bölgedeki diğer ülkelere de taşınmaya başlanmıştır. 1998 yılında ilk önce Colgate Palmolive Türkiye’ye kurulum yapan Univera, ardından ilgili firmanın Rusya ve Polonya teşkilatlarına kurulumlar yapmıştır. 2002 yılında Unilever ve Nestle'nin Kazakistan satış teşkilatı Turkuaz'a benzer bir çözüm kurulmuş ve çok kısa bir sürede hayata geçmiştir. Proje ardından Kırgızistan'a da taşınmıştır.

İlk yurtdışı EnRoute Plus projesini 2003 yılında, Kazakistan’da Turkuaz Grup için gerçekleştiren Univera, yurtdışı projelerine hız kesmeden devam etmiştir.

2008 yılında dünyanın bir diğer önemli sigara üreticisi BAT'da proje gerçekleştiren Univera, şirketin Kenya fabrikasında bir iş ortağı ile birlikte barkod destekli Üretim, Depo ve Kalite Yönetim sistemini devreye almıştır.

2010 yılında Efes Pilsen ve Panda ile yapılan sözleşmeler ile projeler, Azerbeycan, Gürcistan, Kosova, Bosna-Hersek, Arnavutluk ve KKTC'ye de yayılmıştır.

2011 yılına gelindiğinde, Efes Lomisi için Gürcistan’da, EnRoute Panorama projesi yapılmıştır. Ayrıca ihracat yapılan ülke sayısı 18'e ulaşmıştır. Bu ülkeler; Rusya, Polonya, Kazakistan, Moldovya, Gürcistan, Bosna-Hersek, Kosova, Romanya, Kırgızistan, Özbekistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Tunus, Mısır, İran, Tayland, Kenya ve Tanzanya'dır.

Önümüzdeki dönemlerde de Türkmenistan, Ukranya, Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Makedonya, Suriye, Lübnan, Cezayir, Irak, Ürdün, Fas, Nijerya, Etiyopya gibi ülkeler için de yeni projeler ve yeni kurulumlar planlanmaktadır.

Univera'nın Farkları

Univera, kurulduğu günden bugüne müşterilerine en iyi hizmeti sunmak için kendini sürekli geliştirmekte ve verdiği hizmetlerle birçok fark yaratmaktadır. Sunduğu farklar sayesinde Univera bugün Türkiye’nin en büyük 500 özel sanayi şirketinin 234’ü için çözüm üretmektedir (*). Ayrıca 2014 yılı itibari ile 51 büyük FMCG şirketi, Univera’nın Mobil Satış ve Dağıtım Yönetim Sistemi EnRoute Panorama’yı tüm bileşenleri ile kullanmaktadır.

(*) Capital 500, 2010 yılı araştırması

 • Komple Çözüm: Bir projede satın alınacak mobil bilgisayarlardan araç yazıcılarına, barkod etiketlerinden uygulama yazılımlarına, kuruluş / eğitim / proje yönetimi hizmetlerinden personel seçimine kadar tüm donanım, yazılım ve hizmetler Univera’dan tedarik edilebilir.
 • Paket Çözümler: Univera ile gerçekleştirilen projeler kişilere bağlı değildir; projeler, paket mantığı ile ekipler tarafından yazılır, düzenli versiyonlar yayınlanarak güncellenir. Kişiler değişse de proje aksamadan devam eder.
 • Proje Yaklaşımı: Univera, yaşayan projeler üretir ve projenin kurulumundan sonra da projeye destek vermeye devam eder. Özellikle Teknik Servis ve Yazılım Destek departmanları dışında tüm Müşteri Hizmetleri birimi projenin kurulumu sonrasında da müşterilere en iyi hizmeti verebilmek için "Profesyonel Hizmetler" ve "Çağrı Merkezi" olarak ikiye ayrılmıştır. Profesyonel Hizmetler ekibinde her biri ayrı projeye liderlik eden proje yöneticileri ve uygulama danışmanları çalışır. Çağrı Merkezi ekibi ise tüm Türkiye’ye uzaktan destek vererek müşterinin sorunlarına hızlı bir şekilde çözüm üretir. Bu "müşteri odaklı" anlayış sayesinde, müşterilerle iş birliktelikleri uzun yıllar sürmektedir.
 • İnsan Kaynakları: Univera, insan kaynakları politikasıyla da fark yaratmaktadır.  Çalışanlarına verdiği değer sayesind, 20 yıldır başarılı bir ekip ile sektörde hizmet vermektedir. personel değişim hızı (turn-over) çok düşük olan Univera, insan kaynakları politikasıyla kariyer.net tarafından 2 kez "İnsana Saygı Ödülü" ile taçlandırılmıştır.
 • Kalite:  Kalite, Univera’nın önemli önceliklerindendir. Univera, EnRoute Panorama-StokBar Panorama-Quest Panorama ve Lojitek projeleri için, TUBİTAK’ın kuruluşların Ar-Ge çalışmalarını teşvik etmek ve bu yolla Ar-Ge yeteneğinin yükseltilmesine katkıda bulunmak üzere oluşturulmuş Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı’ndan 2002 yılından itibaren hibe desteği almaktadır. Bu projeler kapsamında, Univera’nın yazılım süreçleri, TUBİTAK danışmanı öğretim üyeleri tarafından belli periyodlarda denetlenmektedir. Bunun gibi proje ve çalışmalarla Univera, sunduğu çözümleri daha yüksek kalite standardına ulaştırmak için sürekli çalışmaktadır.
 • Teknoloji Ve Ar-Ge: Teknolojinin sürekli gelişmesi, özellikle teknoloji sektöründe hizmet veren firmaların da kendilerini geliştirmelerini ve yenilemelerini zorunlu kılmaktadır. Kurulduğu günden bugüne gelişimine hız kesmeden devam eden Univera, AR-GE çalışmaları sayesinde, sektörde birçok ilke ve başarıya imza atmıştır. Örneğin; şu anda Türkiye’de binlerce araçta çalışan ve ardından defalarca benzeri yapılan ürünün araç yazıcı seti AKROBAT’ın ilk tasarımcısı Univera’dır (Bu ürünün tasarımı Univera’nın patenti altındadır). Bir başka örnek ise; Türkiye’de TURKCELL alt yapısını kullanıp çift taraflı sorgulamalar yapan ilk online GPRS-Edge satış otomasyonu projesi Univera tarafından gerçekleştirilmiştir. Yazılım teknolojileri açısından da bakıldığında  durum aynıdır. Tüm ürünler Microsoft .Net mimarisi altında dünya yazılım standartlarının en üst seviyelerindeki genel prensiplere uygun olarak kodlanmaktadır.
 • Müşteri Odaklılık: Univera, 1992 yılından bu yana müşterilerin ellerindeki paketlere uygun olacak şekilde özel projeler geliştirmektedir. Çağrı merkezinden uygulama danışmanlarına, test ekibinden yazılım geliştirme gruplarına, proje yöneticilerinden teknik servis ve müşteri hizmetleri departmanlarına kadar tüm birimler “koşulsuz müşteri memnuniyeti”, “hızlı geri-dönüş” ve “uygulamanın sürekliliği” felsefelerine bağlı olarak çalışır. Nitekim Türkiye’nin ve Dünya’nın dev firmalarından oluşan müşterilerimizle aramızdaki ilişkilerin sürekliliği de bu hizmet anlayışımızın bir sonucudur.
 • Vizyon: Univera’nın ürettiği, mobil bilişim teknolojilerine dayanan tedarik zinciri çözümleri, 21. yüzyılın tüm modern tedarik zinciri yönetimi (SCM) detaylarını içermekte ve tüm bu uygulamalar dünyadaki rakipleri ile birebir rekabet edecek düzeyde hazırlanmaktadır. Univera’nın herhangi bir paket çözümüne sahip olan bir müşterimiz daima çağın en modern iş uygulamalarına, en yüksek teknoloji ürünlerine ve yönetimde en iyi karar destek çözümlerine sahip olacağını bilir. Elindeki bu araçlarla da rakiplerine karşı daima rekabet üstünlüğü yaratacağının farkındadır. Univera’nın çözümleri global standartlarda, uluslararası rekabetin getirdiği koşullar düşünülerek tasarlanıp, daima bu doğrultuda geliştirilmekte ve iyileştirilmektedir. Univera’nın bu global vizyonu, müşterilerini de gelecek yıllardaki zorlu rekabet koşullarına güvenle taşıyacaktır.
 • Teknik Destek: Univera, komple bir IT çözümünün olmazsa olmaz parçasının, yaygın ve hızlı destek olduğunu çok iyi bilir. Bu nedenle müşteri hizmetleri grubu; hem yazılım desteğinde (uygulama danışmanlığı, yazılım destek, çağrı merkezi, implementasyon grupları ile)  hem de İstanbul ve İzmir’deki uzman teknik servisleri ile şirketlerin gerek yazılım gerek donanım destek ihtiyaçlarına acil çözümler üretir. Ayrıca bazı durumlarda müşterilerine yerinde servis vermenin önemini farkında olan Univera; özel bakım anlaşmaları kapsamı içinde Türkiye çapında 50 ilden fazla destek noktası ile müşterilerine lokal servis imkanları sağlayabilmektedir. Üstelik bu destek sadece yazılım, el bilgisayarları ve diğer barkod ekipmanları ile de sınırlı kalmayabilir. Univera ,Türkiye’nin en saygın servis organizasyonları ile özel anlaşmalar yapmış, gerektiğinde müşterilerine PC’lerden server’lara, KGK’lerden yazıcı ve modemlere kadar geniş bir IT donanım parkına destek verebilir hale gelmiştir.
 • Uzmanlaşma: Univera, özellikle dört konuda uzmanlaşmıştır. Bunlar:
  • Satış-Dağıtım Yönetimi (Bayi Otomasyonu)
  • Depo ve  Üretim Yönetimi
  • Tedarik ve Lojistik Yönetimi
  • Online Mobil İş Uygulamaları’dır.

Univera’dan  bir uygulamanın satın alımı sadece yazılım ve donanımların alımı anlamına gelmez. Univera’dan esas alınan proje yönetimi, sektörel deneyim, sistem analizleri, uyarlama çalışmaları (danışmanlık) ve hızlı proje kurulum yetenekleridir.